Proč Lasker prohrál s Torrem

28. července 2017 v 13:00 | Petr Rudolf |  Můj svět
-
V roce 1925 se konal v Moskvě skvěle obsazený šachový turnaj,
kterého se zúčastnila skoro celá tehdejší šachová elita (vyjma Aljechina). V tomto turnaji se událo něco, co jsem dlouho nemohl pochopit. Jak může takový hráč, jako byl Emanuel Lasker (bývalý mistr světa) prohrát partii s průměrným hráčem a ještě tak otřesným způsobem. Všichni šachisté si zcela jistě vybaví partii Carlos Torre Repetto - Em. Lasker, ve které se bílému podařil tzv. mlýnek. Černému tímto způsobem vysbíral většinu figurek, čímž ho donutil ke kapitulaci. Nepochopitelné! Do té doby, než jsem při brouzdání na internetu objevil pár indicií, které předcházely této partii.
Em. Lasker totiž nebyl jenom matematik, filosof či psycholog, ale byl i dramatik. Jeho literární díla sice historie nedocenila, ale faktem zůstává, že s bratrem Bertholdem napsal divadelní hru "Vom Menschen die Geschichte" (Historie lidstva). Před zahájením výše zmiňované partie dostal tedy Lasker telegram, ve kterém stálo, že právě toto drama se rozhodlo uvést berlínské divadlo do svého repertoáru. Tato zpráva bývalého světového šampiona natolik rozhodila, že se dostatečně nesoustředil na hru a partii katastrofálně prohrál. Dlužno dodat, že sám Torre tuto partii ač vítěz neměl rád. Už od zahájení byla totiž na Laskerově hře vidět nesoustředěnost, proto se také většinou tato partie uvádí až od 20. tahu.
Možná i díky této partii Lasker turnaj nevyhrál a dal tak šanci Bogoljubovovi, který po tomto vítězství byl chvíli hrdinou Ruska. Do té doby ovšem, než se za pár měsíců rozhodl emigrovat, pak byl zase nazýván odpadlíkem.
-
Moskva 1925
-
1. Jefim Bogoljubov 15,5
2. Emanuel Lasker 14
3. J.R.Capablanca 13,5
4. F.J.Marshall 12,5
5. S.Tartakower 12
6. C.Torre Repetto 12
7. Richard Réti 11,5


Náš Richard Réti v tomto turnaji porazil vítěze Bogoljubova ve velkém stylu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama