Zajíc Azor

24. července 2017 v 11:34 | Petr Rudolf |  Moje povídky
-
Malá vesnická kovárna kdesi v pohraničí Krušných hor zívá nudou. Je pátek dopoledne a její osazenstvo už je myšlenkami úplně někde jinde. U černé kávy teď Láďa přemýšlí, jak konečně stluče králíkárnu, aby se zavděčil ženě. Jeho pomocník Pepa si dopředu olizuje pysky, těšíc se na večerní tancovačku a kovářský mistr pan Louda si cosi klohní v kastrůlku na elektrickém vařiči. Je jasné, že práce vázne.
Z těchto úvah je vytrhne až místní příslušník PSVB, nějaký Ivan Pitchus. Vtrhnul do kovárny jako velká voda a hned spustil halasně: "Chlapi, nesu vám škodnou," povídá a na zem hází zastřeleného psa. "Viděl jsem ho na kraji lesa, jak prohání srnečka. Tak jsem mu dal jednu na komoru, ať už dá pokoj jednou pro vždycky… Bude z něho dobrá pečínka, né?" Na to si utřel zpocené čelo a pomalu si zapálil fajfku, to aby se konečně nadýchal čerstvého vzduchu, jak s oblibou říká. "Tak co vy na to?" pokračuje péesák, když prvně potáhl z lulky. "Tváříte se nějak divně, jakoby snad ten pejsek byl prašivej," dodal s úsměvem, hledíce do překvapených tváří mistrů kovářského řemesla.
"Ty vole Ivane, tohle je pes těch novejch lufťáků, co si tu na kraji vesnice koupili nedávno chalupu," povídá Pepa ustrašeně. "Těm se to nebude líbit. Takhle jim zamordovat psa. Nerad bych kvůli tomu měl nějaký opletačky." durdí se. Pak znalecky prohmátne Azorovo bicepsy a pokračuje už trochu smířlivěji. "Pečínka z něj bude ale dobrá, to máš pravdu, Ivane." "Maj si psa líp hlídat," ukončil péesák debatu a povídá: "Já jdu do konzumu pro česnek, sádlo a koření a vy zatím tu bestii stáhněte. Když na to příde, tak se ani nemusej nic dozvědět. Pes se prostě zaběh´…, á hotovo." Dodal ještě mezi dveřmi a byl pryč.
Láďa s Pepou tedy nelenili, stáhli a vyvrhli Azora. Odkudsi vytáhli jedničku plech, který naohýbali do tvaru pekáče tak, aby jim z něj pejsek nevyčuhoval. Ještě vymazat pekáč, osolit, řádně očesnekovat a šup s tím na výheň. Za hodinu už byla kovárna cítit tak lahodnou vůní, až hrůza. Láďa v tom zápalu už dávno zapomněl na králíkárnu a společně s Pepou se teď domlouvají, jak to na tancovačce rozjedou. "Vezmem pečínku večer sebou," povídá Pepa. "To budou chlapi z pily čubrnět, až budou mít mastný huby," dodává a zálibně hledí do pekáče, jak se maso krásně zbarvuje.
Konečně nadešel večer. Chlapi přinesli do hospody pečínku, vydávajíce jí za zajíce. Sklidili tím spoustu závistivých pohledů od spoluobčanů a získali i pár nových kamarádů. Azor se krapet scvrknul, pravda, takže vzdáleně zajíce i připomínal. Ále koho by to zajímalo, co to je, hlavně když je to jedlý a je to zadarmo.
Zábava již byla v plném proudu, když do sálu přišli lufťáci. Nic netušíc přisedli ke kovářskému stolu a začali se zajímat o obsah pekáče. "Jen si vemte," vybídl je Láďa už trochu v náladě. "Tady Pičus ráno střelil zajíce a my teď máme hody. "Vemte si, nestyďte se," povídá Láďa usmívajíc se na Pepu tak nějak divně. "Je toho ještě dost, byl to macek." Paní z Prahy povídá: "Já si ráda vezmu, miluji totiž zvěřinu a tohle voní opravdu skvostně. Jemnými prstíky odtrhla citlivě kus přední tlapky, až jí vystříkl omastek do vína. Za všeobecné pozornosti všech přítomných se pak s chutí zakousla do zajíčka. "Je vynikající," povídá …
"a můžu vás o něco poprosit, pánové?" zeptala se ve finále ta nic netušící dáma. "Mohli byste mi schovat kostičky pro našeho Azorka, někam se nám totiž zatoulal a určitě bude mít hlad, až se vrátí." Tahle věta posadila Láďu na prdel, s rukou před ústy vyběhl spěšně před hospodu, kde pod statným jírovcem vyplivl osm piv i se zajícem.
A co bylo dál? No Pražáci se návratu svého Azorka samozřejmě nedočkali, tak si koupili nového, kterého si už lépe hlídají. A naši kováři? Ti dodnes trnou hrůzou, aby celou historii někdo Pražákům nevyslepičil. V naší vesnici je totiž tato historka dost populární a tak si myslím, že se brzy někdo prokecne.
-

PSVB - Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti - za komunistů to byli pomocníci Policie z řad občanů, požívající všeobecné opovržení všech ostatních.
Lufťák - Člověk, který víkendy tráví mimo domov na chatě či na chalupě
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama